>
>
>
>
Vonkajšia strategická analýza prostredia (SWOT analýza) – sektor chémia – Silné stránky
Vonkajšia strategická analýza prostredia (SWOT analýza) – sektor chémia – Silné stránky
Strengths – silné stránky:
- Dlhodobá tradícia chemického priemyslu so širokým spektrom produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy a plastov, farby, laky, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.
- Renomované vysokoškolské odbory vzdelávajúce špičkových chemikov, chemických technológov a biotechnológov.
- Nové študijné odbory v stredoškolskom odbornom vzdelávaní a vyššom odbornom štúdiu zamerané na biotechnológiu a spracovanie plastov.
- Kvalitná základňa vedeckých a výskumných pracovísk so špičkovými odborníkmi.
- Veľmi výhodná geografická poloha Slovenskej republiky.
- Rozširujúce sa duálne vzdelávanie v podnikoch, vrátane zahraničných firiem so sídlom na Slovensku.
- Pomerne vysoké mzdy (obzvlášť v petrochémii) zatraktívňujú prácu v sektore v očiach uchádzačov, umožňujú prilákať aj pracovnú silu z iných sektorov.
- Vysokoškolsky vzdelaní chemici a biotechnológovia sú atraktívni pre zahraničné spoločnosti, vrátane tých, ktoré v Slovenskej republike nemajú výrobné prevádzky. Vďaka svojej kvalifikácii, produktivite práce a relatívne nižším mzdovým nákladom voči iným európskym krajinám (ide o firmy, ktoré v Slovenskej republike majú „shared services“ centrá, a tímy špecializované na registratúru a farmakovigilanciu).
- Vysoký podiel automatizácie výroby (znižovanie ťažkej manuálnej práce) – bude nutné zabezpečiť obsluhu strojov či výrobných liniek s počítačovými zručnosťami.
- Zapojenie mladých vedeckých pracovníkov do výskumu biodegradovateľných materiálov, nových materiálov na báze kompozitov, inovácií v oblasti vlákien.
- Obsah štúdia v oblasti spracovania plastov (zatiaľ na stredných odborných školách) je koncipovaný medzisektorovo (chémia, strojárstvo a elektrotechnika).
- Vysoká kvalita pripravenosti študentov/absolventov v chemických odboroch na úrovni VŠ, ktorí sa uplatňujú nielen v chemickom sektore, ale aj na chemických pozíciách v iných sektoroch a verejnej správe.
- Digitalizácia priemyslu – prinesie nutnosťou personálneho obsadenia odborníkmi s počítačovou gramotnosťou, zároveň vedomosťami v oblasti merania a regulácie a príslušným chemickým vzdelaním.
- Vysoký dopyt po absolventoch odboru biotechnológia na trhu práce a ich celosvetovej uplatniteľnosti.
- Zlepšujúca sa technická vybavenosť VŠ umožňujúca spolupracovať s firmami a realizovať kvalitný základný a aplikovaný výskum.
- Pôsobenie v perspektívnej oblasti s dobrým prepojením teórie a praxe.
- Sektor má regionálny charakter (nízka mobilita zamestnancov medzi regiónmi), čo vytvára regionálne pracovné príležitosti pre absolventov a podporu zamestnanosti v regiónoch.