>
>
>
>
PESTLE analýza – sektor chémia – Politické
PESTLE analýza – sektor chémia – Politické
Aktivity na úrovni štátu:
- RIS3 – oblasť špecializácie v zmysle Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky – Oblasti špecializácie v zmysle Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky v perspektívnych oblastiach špecializácie sa nachádzali 2 oblasti, ktoré súvisia priamo alebo nepriamo s chémiou a to: Výroba a spracovanie polymérov a progresívnych chemických substancií (vrátane smart fertilizations) a podpora inteligentných technológií v oblasti spracovania surovín a odpadov v regióne vzniku.
- V aktualizácii RIS3 je chémia zastúpená v doménach 1: Inovatívny priemysel pre 21. storočie, ale aj v doméne 5: Zdravé potraviny a životné prostredie
- Slovensko má viacero koncepčných materiálov napr. STRATÉGIA HOSPODÁRSKEJ POLITIKY SLOVENSKEJ REPUBLIKY DO ROKU 2030 a tiež Akčný plán k Stratégii hospodárskej politiky SR 2030. (alebo aj Nízkouhlíková stratégia rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, Strategické plánovanie, riadenie a regulovanie mobility cudzincov a trh práce v SR). Problémom je, že, väčšina koncepčných materiálov len popisuje súčasné trendy, nie však opatrenia, ktorými má štát reagovať. Preto sú tieto strategické materiály veľmi všeobecným návodom ku akémukoľvek zavádzaniu strategických zmien.
- Slovensko nemá dlhodobo vhodnú stratégiu v oblasti vedy, výskumu a inovácií. Základným problémom je predovšetkým to, že každú oblasť riadi osobitné ministerstvo. To vedie k nevyváženosti medzi základným a aplikovaným výskumom, nevyužívaniu rôznych nástrojov na rozvoj inovácií, ako aj k umiestneniu na predposledných priečkach v rámci EU 27 v oblasti inovácií (a to z rôznych aspektov).
- Preferencia Slovenska viac na formálny systém vzdelávania, nedostatočná podpora neformálneho vzdelávania, ako aj nesystémové zmeny v informálnom učení prinášajú Slovensku jednu z posledných priečok v rámci hodnotení krajín EÚ v oblasti celoživotného vzdelávania.
- Podpora Slovenska v rámci Duálneho systému vzdelávania prináša v odbornom vzdelávaní benefity, ako pre firmy, tak pre študentov. Systém je dobre zavedený a usmerňovaný (na rozdiel od iných krajín napr. V4)
- Dlhodobá orientácia Slovenska výlučne na automobilový priemysel, a dlhodobá podpora zahraničných investorov deformuje podnikateľské prostredie, zároveň vytvára nebezpečie pretrhnutia dodávateľských reťazcov a v niektorých prípadoch aj ich zánik.
- Nevyhnutnosťou je zachytiť trend rozvinutých krajín EÚ – „Európa musí pretransformovať svoje hospodárstvo a pripraviť sa na koniec ropnej éry. Väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov už nie je iba jednou z možností, ale nevyhnutnosťou. Výskum a inovácie musia byť našou hnacou silou prechodu od fosílnych zdrojov na bio ekonomiku. Prospeje to životnému prostrediu, potravinovej a energetickej bezpečnosti a konkurencieschopnosti Európy v budúcnosti“.
Iniciatívy v rámci odvetvia:
- Napriek tomu, že chemický priemysel patrí k najdôležitejším a zároveň k najviac negatívne vnímaným sektorom, v nasledujúcich rokoch bude zohrávať najdôležitejšiu úlohu z pohľadu obehovej ekonomiky v procese recyklácie materiálov.
- Úlohou sektoru chémie a farmácie v najbližšom období bude zabezpečenie nových účinných látok v oblasti farmácie, zabezpečenia nových prostriedkov ochrany rastlín bez vedľajších účinkov na ekosystémy, zabezpečenia energeticky efektívnejších výrob chemikálií a liekov (katalytické procesy), chemickej recyklácie (chemcycling) na získanie zdrojov surovín z odpadu, riešenia problematiky obehového hospodárstva ako celku (vrátane výroby biopolymérov a biodegradovateľných a plne kompostovateľných polymérov), riešenia problematiky náhrady uhlíkového pohonu pre mobilitu
- Mimoriadne dôležitou úlohou je vytvoriť lepšie informačno-inštitucionálne podmienky pre zvýšenie úrovne vedomostí ľudských zdrojov a podporu začleňovania sa výskumných inštitúcií do medzinárodných výskumno-vývojových a inovačných sietí, najmä v oblasti nových technológií a tak zvýšiť kvalitu a využiteľnosť výsledkov výskumu a vývoja. Prispieť k zvýšeniu prehľadnosti, dostupnosti vzdelávacích aktivít a v konečnom dôsledku celkovej informovanosti slovenských chemických podnikov, ktoré uplatňujú špičkové vedecké poznatky a integrovať ich do medzinárodných inovačných sietí.
- Pri inovácii chemických výrob je nutné brať do úvahy obmedzenia o znížení národných emisií látok znečisťujúcich ovzdušie v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2284.
Regionálne iniciatívy:
- V priebehu roku 2021 prebieha tvorba IUS – Integrovaných územných stratégií, ktorá je aj prípravou ku následnému komplexnejšiemu čerpaniu európskych zdrojov v regiónoch. Minimálne tri regióny v SR si dávajú ako jednu z kľúčových oblastí práve riešenie Obehového hospodárstva (vrátane podpory biodegradovateľných materiálov), a to predovšetkým v oblasti spracovania plastov.