Odpadová politika je zameraná na znižovanie negatívnych vplyvov človeka na životné prostredie. Legislatíva odpadového hospodárstva sa musí čo najviac zameriavať najmä na znižovanie podielu skládkovaného odpadu, zvyšovanie podielu materiálového zhodnotenia s cieľom postupnej premeny lineárneho odpadového hospodárstva na obehové odpadové hospodárstvo.
Zadržiavanie vody v krajine – sa stávaz mnohých dôvodov nevyhnutnosťou. Bude ho možné realizovať na vodných tokoch, na poľnohospodárskej a lesnej pôde a v urbanizovaných územiach, ale aj tým, že sa upustí od budovania dlhých kanalizačných zberačov, ktoré vodu najmä vodu z povrchového odtoku odvedú desiatky kilometrov od miesta jej pôvodu.
Využívanie vyčistenej odpadovej vody, alebo jej časti – tusa dá očakávať rast recyklácie časti vôd z domácností (tzv. sivé vody), respektíve zachytávanie časti vody vyčistenej pre účely zavlažovania. Oba smery budú mať zásadné dopady na prevádzkovanie verejných kanalizácií. V istom zmysle možno očakávať aj tlaky na zmeny legislatívy (napr. je potrebné z vôd odstraňovať biogénne prvky, pokiaľ má voda slúžiť na závlahy?)
Budovanie protipovodňových opatrení – Opatrenia protipovodňovej ochrany musia akceptovať, všade tam, kde je to technicky možné, prírodné opatrenia t. j. oparenia využívajúce pri povodňových situáciách prirodzenú retenciu priľahlého územia. Samozrejme, že s opatreniami na vodných tokoch sa musia paralelne implementovať všetky ostatné (už vyššie spomínané) opatrenia v krajine.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.